В основі захворювання гонартроз (артроз колінного суглоба) лежить ураження хряща, а також кісткові розростання по краю суглоба і кістозне розрідження тканини суглоба. Гонартроз відноситься до дегенеративно – дистрофічних захворювань суглобів.
Гонартроз може бути первинним, тобто виникають спочатку , і вторинним, що виникають на тлі будь-яких інших захворювань колінного суглоба.
Захворювання характерно для осіб зрілого віку, хоча може зустрічатися і у молодих. При первинному гонартрозе частіше відзначається ураження обох суглобів, при вторинному – зазвичай страждає один суглоб.
Основними симптомами гонартроза є болі, обмеження рухів в суглобі, порушення ходи. Гонартроз розвивається поступово. Вельми характерною ознакою для гонартроза, який відрізняє його від інших захворювань суглобів, це те, що біль з’являється спочатку після стану спокою, а в міру того, як хворий «розходиться», біль стихає. До кінця робочого дня болю знову з’являються, що пов’язано з наростанням навантаження. Вельми характерною ознакою артрозу є утворення остеофітів – крайових кісткових розростань. Постійне тертя м’яких тканин хряща про ці остеофіти призводить до асептичного запалення синовіальної оболонки суглоба – синовиту. Синовит проявляється набряком м’яких тканин в області суглоба, почервонінням, підвищенням місцевої температури. При обмацуванні запаленого суглоба відзначається хворобливість, а також хрест. Хрускіт може відчуватися хворим при русі в колінному суглобі.
Причини розвитку гонартроза:
- Внутрісуглобні переломи кісток, що утворюють колінний суглоб;
- артрози, викликані хворобою Педжета;
- доброякісні та злоякісні кісткові пухлини;
- анкілозние спондиліти і ревматоїдний артрити.
Основним фактором виникнення артрозу вважається механічний. Відбувається так звана микротравматизация суглобового хряща і як наслідок – його дегенерація. Це веде до зростання навантаження на певні ділянки суглобової поверхні і його руйнування. В даний час встановлено, що при артрозі в тканини хряща відбувається зміни обміну речовин, які полягають у зменшенні вмісту в ній хондроітінсульфата. Хондроітінсульфат є специфічним компонентом хряща, тобто виявляється виключно в хрящової тканини.
Діагностика гонартроза полягає, перш за все, в опитуванні скарг хворих, огляді суглоба і перевірки обсягу рухів в ньому. Основа ж діагностики полягає, звичайно ж, в інструментальних методах діагностики. Це перш за все рентгенографія суглобів. Залежно від рентгенологічної картини артроз поділяють на 3 стадії. Крім того, в діагностиці артрозу в даний час широко застосовується ультразвукове дослідження і артроскопія.
Лікування артрозів в даний час комплексне. Тобто, лікування не обмежується якимось одним методом. Артроскопія колінного суглоба – сучасне високотехнологічне малотравматичних оперативне втручання, яке допомагає усунути проблеми з колінним суглобом.