Деформуючий артроз колінного суглоба

Артроз колінного суглоба (остеоартроз або гонартроз) – це хвороба, яку називають дегенеративно-дистрофічних. Вона характеризується поступовим руйнуванням колінного суглоба, іншими словами, – його «зношуванням». Згідно з різними даними, від дефартроза страждає від 7 до 22% населення Землі. Особливо поширений цю недугу серед літніх людей, але зустрічаються випадки захворювання і у відносно молодому віці. Існує також статева схильність – жінки хворіють гонартрозом в два рази частіше, ніж чоловіки.

Чому розвивається деформуючий остеоартроз (ДОА) колінного суглобу

 

Справа в тому, що протягом усього життя наші коліна схильні до різних навантажень. Але нерідко людина перевантажує їх настільки, що запускає розвиток хвороби. Мова про зайву вагу, порушеннях постави та травмах. До «пусковим механізмам» гонартроза відносяться невилікувані пошкодження меніска і хрестоподібної зв’язки.

Коли бити тривогу при гонартрозі

 

Деформуючий артроз колінного суглоба (ДОА) може розвиватися протягом багатьох років і навіть десятиліть, не даючи про себе знати. Про те, що людина хвора на гонартроз, часто стає відомо вже на запущеній стадії руйнування хряща. Саме тому кожній людині необхідно знати про симптоми остеоартрозу колінних суглобів.

 

«Перший дзвіночок», який свідчить про розвиток дефартроза, це болі в колінах після довгої ходьби, при користуванні сходами або підйомі важких предметів. Хворобливі відчуття не турбують постійно, але посилюються при підвищеній вологості і низькій температурі. Згодом болю виникають все частіше і в підсумку стають постійними.

 

Наступна стадія захворювання – розвиток запального процесу (синовіту). Колінний суглоб збільшується і набрякає, болі посилюються, виникає скрип і хрускіт в колінах.

 

У міру розвитку гонартроза колінного суглоба людині стає важче ходити. Все може дійти до того, що пересуватися без допомоги тростини стане неможливо.

 

На пізній стадії гонартрозу м’язи коротшають. Це призводить до утворення контрактур колінного суглоба, при яких гомілку постійно зігнута або підвернена всередину або назовні (показано на знімку). Якщо захворювання запущене до такої міри, пацієнт не може повернути ногу в нормальне положення, а рухливість колінного суглоба обмежена.

Фото: знімок пацієнта – пізня стадія гонартроза

фото пацієнта - пізня стадія гонартрозарентген пацієнта - пізня стадія гонартроза

Осьовий знімок пацієнта з деформацією суглоба внаслідок артрозу

 

Пацієнт 30 років з застарілої не лікування травмою колінного суглоба. Виражена деформація лівого коліна візуально і на осьових знімках. Механічна вісь суглоба (червона лінія) зміщена всередину від центру. Консервативна терапія (фізіопроцедури, суглобові ін’єкції без позитивного результату протягом тривалого часу).

фото пацієнта з деформацією суглоба внаслідок артрозуОсьової знімок пацієнта з деформацією суглоба внаслідок артрозу

Артроскопія колінного суглоба – сучасне високотехнологічне малотравматичних оперативне втручання, яке допомагає усунути проблеми з колінним суглобом.

Запитати у хірурга-ортопеда