Колінний суглоб – найскладніший в організмі людини – має кілька в’язок. Одна з них, а саме передня хрестоподібна зв’язка (ПКС) травмується набагато частіше за інших. Якщо в пошуковій системі інтернету ви задасте ключові слова «пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки», то здивуєтеся величезній кількості посилань з даного питання. У спеціалізованих медичних журналах, присвячених проблемам колінного суглоба, більше половини статей присвячено вивченню анатомії і хірургічного лікування. І тенденція ця зберігається протягом багатьох десятиліть. Це говорить про значущість передніх хрестоподібних зв’язок для роботи колінного суглоба і про надзвичайну важливість удосконалення методів лікування при пошкодженні ПКС.

Анатомія

Розрив передньої хрестоподібної зв'язки (ПКС)Передня хрестоподібна зв’язка знаходиться в порожнині колінного суглоба. Вона починається від внутрішньої поверхні зовнішнього виростка стегнової кістки, перетинає порожнину колінного суглоба і прикріплюється до великогомілкової кістки. Перпендикулярно передньої хрестоподібної зв’язки розташовується задня хрестоподібна зв’язка – таким чином в самому центрі утворюється хрестоподібна структура.

 

Передня хрестоподібна зв’язка в місці свого прикріплення до великогомілкової кістки ширше і міцніше, ніж на стегні. Тому вона частіше відривається у місця прикріплення до зовнішнього виростка стегнової кістки.

 

Для чого потрібна передня хрестоподібна зв’язка

 

Таке питання задає практично кожен пацієнт, коли дізнається про нову проблему в своєму організмі. Спробую пояснити доступною мовою.

 

Передня хрестоподібна зв’язка стабілізує колінний суглоб і не дає гомілки надмірно зміщуватися вперед. Образно кажучи, ПКС – це «ремінь безпеки» колінного суглоба. Синхронізоване її взаємодія іншими не менш важливими частинами колінних суглобів (такими як меніски, задня хрестоподібна зв’язка, м’язи) забезпечує правильну і дуже складну роботу коліна.

 

 

Травма передньої КС загрожує не тільки порушенням роботи коліна, але і супутнім пошкодженням інших його структур. Це, в свою чергу, загрожує постійними болями в коліні, стрімким погіршенням стану суглоба (аж до повного руйнування), зниженням якості життя, а для спортсмена – фатальним завершенням кар’єри.

 

Оперативне втручання з відновлення зв’язки при її травмі – це єдиний спосіб зберегти стабільність коліна і продовжити спортивну кар’єру. Важливо це і для пацієнта, не пов’язаного зі спортом: відновлення запобігає руйнуванню суглоба і дає можливість радіти життю і можливості повноцінного руху.

 

Механізми розриву ПКС

 

Механізми розриву ПКС

 

Травма передньої крестообразой зв’язки найчастіше виникає під час занять спортом. Але нерідко пошкодження відбувається і в звичайному житті: при падінні, подворачіваніе ноги, а також під час танців.

 

Лікарю важливо розуміти механізм розриву у кожного пацієнта з даною проблемою. Це, звичайно ж, можливо тільки при чіткому докладному описі моменту травми самим пацієнтом.

 

розрив передньої хрестоподібної зв'язки

 

Розуміння механізму травми допоможе спортсменам уникати ситуацій, що призводять до розриву цієї важливої ​​структури складів коліна.

 

Серед причин пошкоджень зв’язок переважає неконтактна механізм. Це означає, що травмований суглоб піддавався навантаженні ззовні. В іншому випадку механізм травми називається контактним (найчастіше це безпосередній удар в область суглоба, а також по гомілці або стегна).

 

Відзначено, що в гірськолижному спорті пошкодження зв’язок зустрічається у жінок частіше, ніж у чоловіків (я можу підтвердити цю закономірність, виходячи з власної практики). Це пов’язано з особливістю анатомічної будови колінного суглоба, меншою силою м’язів стегна у жінок. Також висунута гіпотеза про вплив гормонального фону на ймовірність травми.

 

 

 

Більшість пацієнтів з розривом зв’язок відзначали, що в момент травми вони розгортали тулуб при фіксованій стопі. Тобто був момент скручування в коліні – це так званий зовнішньо-ротаційний механізм пошкодження, переважаючий у лижників (коли ступню фіксує лижа), футболістів (при різкому розвороті тулуба).

 

1481051836 tugdcugs

 

Наступний за частотою механізм пошкодження – сильний удар по задній поверхні гомілки і переразгибание в колінному суглобі, що в більшості випадків призводить до пошкодження. Часто зустрічається при футбольних травмах.

 

Ще одна причина травми – відхилення гомілки назовні з зовнішнім розворотом (ротацією).

 

Діагностика пошкодження

 

 

Діагностика пошкодження ПКС

 

Досвідченому фахівцеві встановити діагноз не складно. Головним симптомом, на який вказують пацієнти з пошкодженням, є нестабільність суглоба (відчувається як «випадання» коліна, «зсув гомілки»), нестійкість при ходьбі. Таким чином, вже при опитуванні пацієнта можна запідозрити розрив передньої хрестоподібної зв’язки.

 

При опитуванні пацієнта мені важливо детально розібратися, який був механізм травми: що саме сталося з коліном в момент ушкодження, в якому становищі перебувала нога. Для точного визначення розриву проводиться діагностика за допомогою спеціальних тестів (достовірність яких при постановці діагнозу досягає 95%). У разі необхідності призначаються додаткові методи обстеження, такі як МРТ.

 

Хочу відзначити, що роль МРТ в діагностиці нерідко перебільшена. Згідно з сучасними даними, достовірність МРТ-дослідження в разі пошкодження становить всього лише від 60% до 78%. Але все ж МРТ-дослідження необхідно. Це, перш за все, відноситься до свіжих травм, після яких пройшло кілька днів, і суглоб при первинному зверненні до лікаря був фіксований гіпсовою пов’язкою. У такому випадку розвивається контрактура (обмеження рухливості) суглоба, при якій застосовуються для діагностики пошкодження тести малочутливі.

 

У разі поразки нерідко розгортається такий сценарій. Після гострої травми пацієнт звертається до травматолога через 1-5 годин і діагноз «розрив» встановлюється з достовірністю 100%. Якщо пацієнт відноситься до категорії «недовірливих», він схильний перевіряти діагноз і вирішує проконсультуватися в іншого фахівця (або фахівців) через добу або навіть через кілька днів після травми. І в такому випадку початковий (правильний!) Діагноз може не підтвердитися, оскільки внаслідок рефлекторного скорочення м’язів суглоб стає «ложностабільним». За відсутності належного лікування розвивається хронічна нестабільність коліна, яка також вимагає оперативного лікування, тільки більш складного.

 

Оперативне лікування

 

«Золотим стандартом» в лікуванні ушкодження є оперативне відновлення – пластика ПКС. При коректно проведеному оперативному втручанні відновлення функції суглоба досягається в 99% випадків.

 

Суть операції полягає в заміщенні пошкоджених тканин, взятими з власного організму. Традиційно використовуються сухожилля полусухожильной м’язи, трансплантат з власної зв’язки надколінника і інші структури.

 

Якщо у Вас залишилися питання Ви можете записатися на прийом через форму зворотнього зв`язку.

Запитати у хірурга-ортопеда